Binalarda Mantolamanın Faydaları

    Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü ile ortaklaşa yaptığımız çalışmalar neticesinde bölgemizde bulunan evlerin ısı izolasyonunun önemi ile ilgili bir çalışma hazırladık. Bilindiği gibi Güre bulunan evlerin çoğunluğu yazlık evler ve bu yüzden ısı izolasyonuna çok fazla önem verilmemektedir. Bu tip evlerde yaşayan insanlar ise ısınma konusunda sıkıntılar yaşayabilmektedir, Güre yazlık bir yer olması nedeni ile apartman tipi yerleşimin olmaması ve evlerin bütün cephelerinin açık olması bu sıkıntıların daha fazla yaşanmasına sebep olmaktadır. Çalışmamızı  jeotermal ile ısınan Kaplıca Sahil Sitesi 2. Kısımda gerçekleştirdik. Buradaki evler tek tip olması ve aralarında mantolama yapanların olması karşılaştırma esnasında gerçekleri daha net görmemizi kolaylaştıracaktır. Ölçümlediğim 2 evden birisi mantolama + siding kaplı, diğeri ise hiçbir ısı korumasına sahip değildir.

   Çalışmalar esnasında dış hava sıcaklığı 7°C derece olarak ölçülmüştür. Çalışmamızı Fluke Termal kamera ile gerçekleştirdik. Çekimler hava karardıktan sonra yapılmıştır.

    Yukarıda görüldüğü gibi mantolamaya sahip olan evde pencere önündeki petekten gelen ısı dışarıya kaçması engellenmiş ve bütün yüzey sıcaklığı nominal görünmekte ölçülen duvarın dış yüzey sıcaklığı 8.6°C olarak görülmektedir. Fakat mantolamaya sahip olmayan evde ise pencerenin önündeki petek bariz bir şekilde görülmekte ve ısı kaybı gözlenmektedir, burada ölçülen duvarın dış yüzey sıcaklığı ise 21.5°C olarak gözükmektedir.

Burada da aynı durum gözlenebilmektedir.

    Bu çekimler esnasında mantolama yapılmış olan evin iç ortam sıcaklığı 26°C olarak ölçülmüştür. Mantolama yapılamamış olan evin iç ortam sıcaklığı ise 21°C olarak ölçülmüştür.

    Yapılan çalışmada mantolamanın önemi bariz bir şekilde ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalarda mantolamanın %50 ye varan bir tasarruf sağladığı belirtilmektedir, bu çalışmada bunu desteklemektedir.

    Jeotermal abonelerimiz sistemimizden daha iyi ve verimli faydalanmak istiyorsanız sizde en kısa zamanda mantolama yaptırmalısınız.

 

Popüler Gönderiler